Wpływ odczynu cieczy opryskowej na skuteczność działania retardantów
Jak wykazują liczne badania naukowe – pH ma istotne znaczenie dla efektywności działania retardantów wzrostu. W wyniku obniżenia odczynu cieczy opryskowej zauważono redukcję wysokości, obniżone wyleganie zbóż, a co za tym idzie – uzyskano przyrost plonowania w porównaniu do obiektu kontrolnego.
Wyleganie zbóż – przyczyny i skutki
Wyleganie roślin jest istotnym problemem w uprawie zbóż, a intensyfikacja produkcji rolniczej przyczynia się do nasilenia tego zjawiska. Jeśli wyleganie występuje we wczesnych fazach wzrostu roślin, może prowadzić do znacznych strat w plonie ziarna. Spadek wydajności plonowania wynika głównie z zakłóceń w rozwoju roślin, ograniczenia procesu fotosyntezy oraz zmniejszonego pobierania składników pokarmowych z gleby. Ponadto, zjawisko to skutkuje wzrostem kosztów związanych ze zbiorami, wydłuża czas ich przeprowadzenia oraz pogarsza jakość ziarna. Użycie retardantów jest uzasadnione przede wszystkim na plantacjach, które są w dobrym stanie i intensywnie nawożone azotem. Do czynników, które mogą prowadzić do wylegania zbóż, zaliczyć możemy:
- zbyt gęsty siew,
- wysokie nawożenie azotowe,
- niedobór potasu w glebie,
- wybór odmian o niskiej odporności na wyleganie,
- silne opady deszczu czy mocne wiatry.
Kiedy stosować regulatory wzrostu zbóż?
Za optymalny termin dla zastosowania regulatorów wzrostu uznaje się fazę pierwszego kolanka. W przypadku wysokiego ryzyka wylegania i niekorzystnej pogody, podczas terminu aplikacji regulatorów wzrostu, konieczne będzie ponowne przeprowadzenie zabiegu w fazie nawet od liścia podflagowego. Poprawnie zastosowane w tym czasie środki do skracania zbóż wzmacniają, pogrubiają oraz skracają źdźbła, ale i również stymulują rozwój systemu korzeniowego oraz umożliwiają transpirację składników pokarmowych z dolnej części rośliny ku górze, co skutecznie zabezpiecza zboża przed wyleganiem.
Skracanie zbóż – na co zwrócić uwagę?
Wydawać by się mogło, że najważniejszymi aspektami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, aby uzyskać maksymalny efekt działania regulatorów wzrostu, to faza rozwojowa zbóż oraz odpowiednie warunki pogodowe, natomiast bardzo często zapominamy o podstawach tworzenia mieszanin zbiornikowych, czyli jakości wody.
Jak już wcześniej zauważono, istotnym parametrem wpływającym na skuteczność regulacji zbóż jest odpowiedni odczyn cieczy roboczej, w tym przypadku zakwaszenie cieczy. Podczas tworzenia mieszaniny zbiornikowej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie kondycjonera wody, który poprawi nam jakość wody, a przede wszystkim dostosuje pH cieczy do optymalnego. Stablix pH jest nowoczesnym adiuwantem zmiękczającym wodę i regulującym pH cieczy opryskowej.
Analizując szereg wyników badań, stwierdzić można, że łączna aplikacja kondycjonera wody Stablix pH z regulatorami wzrostu wpływa korzystnie na efektywność zabiegu skracania zbóż.