Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych to podstawa uzyskania rekordowych plonów
Ostatnie lata pokazują, że najlepsze wyniki odchwaszczania zbóż ozimych uzyskuje się, stosując herbicydy już jesienią. Warunkiem wysokiej skuteczności tych zabiegów jest odpowiednia kompozycja substancji aktywnych.
Jesienne zabiegi herbicydowe w zbożach ozimych uznawane są przez specjalistów za najbardziej korzystne dla tych upraw. Wynika to z faktu, że zarówno na wczesnym etapie wzrostu, jak i po wznowieniu wegetacji zboża nie są zmuszone do konkurowania z chwastami o składniki odżywcze. Rozwiązanie takie jest ponadto znacznie wygodniejsze niż przeprowadzenie zabiegu wiosną, ponieważ jesienią plantatorzy są mniej uzależnieni od warunków pogodowych – niskich temperatur czy opadów deszczu, które mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać wjazd na pole na wiosnę. Kolejna korzyść z odchwaszczania ozimin jesienią wiąże się ze znacznie wyższą skutecznością zwalczania miotły zbożowej oraz innych uciążliwych chwastów dwuliściennych, co niestety jest trudniejsze do osiągnięcia wiosną, ponieważ w ostatnich latach chwasty te uodporniły się na wiele substancji stosowanych w tym okresie.
Odpowiedni dobór substancji aktywnych umożliwi zwalczenie chwastów jedno- i dwuliściennych
Skomponowanie zestawu herbicydów do powschodowych zabiegów w zbożach ozimych najlepiej zacząć od substancji aktywnej zwalczającej chwasty jednoliścienne, a w szczególności najważniejszego z nich, czyli miotły zbożowej. Preparat Cevino 500 SC, który zawiera flufenacet, to środek działający głównie doglebowo, zwalczający miotłę zbożową oraz inne jednoliścienne. Dodatkowo wspomaga on zwalczanie niektórych chwastów dwuliściennych. Rekomendowana dawka Cevino 500 SC to 0,3 l/ha. Dodatkiem o działaniu doglebowym do stworzenia idealnej kompozycji jesiennej jest diflufenikan, zawarty w herbicydzie Saper 500 SC. Jego głównym zadaniem jest walka z fiołkiem polnym, jak również, w przypadku zastosowania dawki 0,3 l/ha, wsparcie w zwalczaniu miotły zbożowej, przytulii czepnej, przetacznika bluszczykowego i innych chwastów dwuliściennych. Dopełnieniem technologii jesiennej w zbożach jest komponent o bardzo szerokiej palecie zwalczanych chwastów dwuliściennych w postaci florasulamu, który jest składnikiem herbicydu Rassel 100 SC. Florasulam działa typowo nalistnie, a jego zadaniem jest kontrola takich chwastów, jak: chaber bławatek, mak polny, rumianowate, przytulia czepna, samosiewy rzepaku i wiele innych. Do mieszaniny trzech opisanych herbicydów: Cevino 500 SC (0,3 l/ha), Saper 500 SC (0,3 l/ha), Rassel 100 SC (0,05 l/ha), rekomendujemy dodatek adiuwantu Asystent+ w dawce 0,1 l/ha w celu polepszenia pobierania substancji aktywnych przez chwasty.
Termin wykonania zabiegu może w znaczny sposób wpłynąć na skuteczność zwalczania chwastów.
Bazując na wieloletnich doświadczeniach, możemy stwierdzić, że optymalnym terminem wykonania jesiennych zabiegów powschodowych w zbożach jest faza 3-4 liścia rośliny uprawnej (BBCH 13-14). Jest to moment, w którym warunki atmosferyczne pozwalają wykonać skuteczne zabiegi, chwasty dwuliścienne już skiełkowały i są w bardzo wczesnych fazach rozwojowych. Opóźnienie zabiegu powoduje ryzyko spadku jego skuteczności, co wynika z pogarszającej się pogody późną jesienią oraz wzrostu chwastów do faz, w których stosowane herbicydy, zwłaszcza typowo doglebowe, działają w ograniczonym stopniu.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.