Katalog
Rekomendacje ochrony i stymulacji prawidłowego rozwoju kukurydzy
Jesienne zwalczanie chwastów w rzepaku
Tuż przed zasiewami rzepaku pojawia się konieczność wyboru technologii w jakiej zostaną wykonane zabiegi herbicydowe. Do wyboru są:
- zabiegi doglebowe,
- zabiegi nalistne.
Technologia doglebowa: Technologia doglebowa jest skutecznym sposobem zwalczania chwastów, ale wymaga odpowiedniej wilgotności gleby i stosuje się ją tuż po siewie. W tej technologii warto zastosować nawet 3 różne substancje aktywne. Proponujemy następujące preparaty:
- MezzoSuper 500 SC oparty o metazachlor,
- BOA 360 CS oparty o chlomazon,
- BARISTO 500 SC oparty o napropamid.
Preparaty te doskonale się nawzajem uzupełniają. W takim zestawieniu BARISTO 500 SC doskonale radzi sobie ze zwalczaniem:
- bodziszka drobnego,
- samosiewów zbóż,
- stokłosy,
- życicy,
- wyczyńca polnego.
Poważnym problemem jest zwalczanie uciążliwych traw w pszenicy. Zastosowanie preparatu BARISTO 500 SC już na etapie siewu rzepaku ograniczy problem występowania roślin jednoliściennych w roślinach następczych. Stosując napropamid otrzymujemy znacznie późniejsze i bardziej ujednolicone wschody samosiewów zbóż, dzięki czemu możliwe jest zwalczenie ich za pomocą tylko jednego zabiegu graminicydowego.
Metazachlor jest bardzo mobilny. W przypadku silnych deszczy, szybko przemieszcza się w głąb gleby nawet na głębokość do 18 cm. Chlomazon stabilizuje się na głębokości od 5 do 8 cm. Napropamid natomiast utrzymuje się w wierzchniej warstwie gleby na głębokości do 3 cm.
Wybierając technologię doglebową, pamiętajmy aby wykonywać zabiegi wtedy, gdy wilgotność gleby jest najwyższa, czyli późnym wieczorem, a nawet w nocy. Aby poprawić skuteczność zabiegów herbicydowych stosujmy preparaty łącznie z adiuwantami doglebowymi.
Technologia nalistna: Jeśli z jakiś powodów nie uda się zastosować doglebowej technologii zwalczania chwastów, możemy zastosować technologię nalistną. Proponujemy następujące preparaty:
- MAJOR 300 SL zawierający chlopyralid, sprawdzający się doskonale w zwalczaniu chabra, ostrożenia i chwastów rumianowatych zarówno w rzepaku, buraku i zbożach,
- ZORRO 300 Sl zawierający pikloram, najsilniejszy dostępny na rynku preparat do zwalczania przytulii czepnej w fazie nalistnej, przeznaczony do stosowania w niskiej dawce 80g/ha oraz bardzo bezpieczny dla środowiska,
- MezzoSuper 500 SC zawierający metazachlor.
Wybierając takie zestawienie preparatów otrzymujemy działanie nalistne oraz doglebowe pochodzące od preparatu MezzoSuper 500 SC, który wykazuje skuteczność w obu technologiach, dzięki czemu chroni rzepak przed wtórnym zachwaszczeniem.
Stosując technologie nalistne należy pamiętać również o graminicydach, czyli o preparatach zwalczających chwasty jednoliścienne i samosiewy zbóż. W tym segmencie rynek jest zdominowany przez preparat zawierające chizalofop. Na szczególną uwagę zasługuje preparat Buster 100 EC. Jest to preparat niezwykle bezpieczny i skuteczny, dostępny w korzystnej cenie. Przeznaczony jest głównie do zwalczania samosiewów zbóż. W przypadku zwiększonej ilości chwastów i pojawienia się perzu polecamy preparat Rento 150 EC oparty o fluazyfop-P-butylowy. Działa on nieco wolniej, ale znacznie dłużej i charakteryzuje się wysoką skutecznością. Polecamy również LOGIK 240 EC, który jest przeznaczony do zwalczania samosiewów zbóż oraz uciążliwych traw, takich jak np. wyczyniec polny, który jest niezwykle trudny do wytępienia w roślinie następczej – pszenicy, którą siejemy po rzepaku.
Zabiegi herbicydowe są niezwykle ważne dla osiągania wysokich i bogatych plonów. Większość z nich wykonuje się już jesienią. Zwalczania chwastów nie należy odkładać na późniejsze terminy.
Nawozy donasienne i biopreparaty poprawiające strukturę gleby
W okresie pożniwnym do stosowania polecamy szczególnie dwa produkty: Raiza-Mix oraz BaktoKompleks.
Pierwszy z nich to nawóz do zaprawiania nasion. Potencjał roślin jest kreowany już do momentu siewu, warto zatem zadbać o szybkie i równomierne wschody oraz dobre ukorzenienie. Okresowe niedobory wilgoci czy wiosenne przymrozki powodują trudności we wschodzeniu roślin. Zawarte w Raiza-Mix cytokininy, gibereliny oraz auksyny skutecznie wpływają na wybudzenie nasion ze spoczynku, wpłyną pozytywnie na kiełkowanie i ukorzenienie. Nawóz ten zawiera również 17 podstawowych, w pełni przyswajalnych aminokwasów. Wspierają one roślinę w trudnych warunkach pogodowych, zwiększają zimotrwałosć, wpływają na asymilację i przemianę azotu. Razia-Mix może być stosowana do zaprawiania nasion m.in. zbóż, rzepaku, kukurydzy, soi, grochu czy słonecznika. Preparat stosujemy w ilośći 100-200ml na 100kg ziarna, z wyjątkiem słonecznika – aplikujemy w ilości 400ml na 100kg ziarna.
Prawidłowe funkcjonowanie gleby jest ważnym czynnikiem w uprawie roślin. Drugi wspomniany preparat, BaktoKompleks, pozytywnie wpływa na użyźnienie gleby. Przyspiesza on mineralizację resztek pożniwnych, powoduje szybsze odzyskanie pierwiastków z resztek oraz wpływa na zwiększenie zawartości próchnicy w glebie. Zubożenie gleby może być spowodowane m.in. nadmiernym użyciem nawozów mineralnych czy niekorzystnymi warunkami wodnymi (nadmiar lub deficyt). BaktoKompleks zawiera pięć szczepów bakterii glebowych, co gwarantuje szybkie i efektywne działanie. Bakterie te są w formie przetrwalnikowej, dzięki czemu uzyskujemy szerokie spektrum stosowania czasowego i temperaturowego. Preparat może być stosowany w temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza. Użycie jest możliwe zarówno po żniwach, jak i w okresie jesiennym, a także wiosennym – we wczesnych fazach rozwojowych roślin. BaktoKompleks dawkujemy w ilości 1 litra na hektar. Stosowanie preparatu przynosi efekty już w pierwszym roku.
Nawożenie startowe nawozami trójskładnikowymi
W przypadku uprawy rzepaku wyjściowym odczynem jest przynajmniej zasobność średnia. Rzepak jest jedną z bardziej wymagających roślin pod względem odczynu i zasobności gleby w składniki. W nawożeniu rzepaku kluczowym elementem jest zapewnienie dostępności składnika pokarmowego, tak by wykorzystać potencjał plonotwórczy rośliny. Należy pamiętać, że fosfor czy potas powinniśmy zastosować przedsiewnie. Ze względu na ilości opadów, jakie obecnie obserwujemy nie ma zagrożenia co do potasu – nie jest konieczne przekładanie jego stosowania na okres późnojesienny czy wczesnowiosenny. Aby składniki były efektywnie pobierane z gleby, muszą znaleźć się na odpowiedniej głębokości – są pobierane z tzw. roztworu glebowego.
Jaką proporcję nawozu stosować? Przede wszystkim powinniśmy wybierać nawozy produkowane z dobrych, czystych surowców. Takie nawozy zawierają śladowe ilości metali ciężkich czy substancji szkodliwych, a technologia produkcji daje wysoki udział formy wodorozpuszczalnej, co gwarantuje dobre pobieranie składnika przez roślinę.
Naszą propozycją jest MaxPower, który zawiera 20% azotu, 20% fosforu (z czego 19% rozpuszczalny w wodzie). Dodatkowo zawiera 35% tritlenku siarki oraz cynk. Siarka jest składnikiem, który rzepak pobiera w dużych ilościach. Z naszych doświadczeń wynika, że jesienne podanie siarki jest wystarczające i nie ma potrzeby uzupełniać tej formy wiosną. Zastosowany w nawozie cynk stymuluje auksyny i system korzeniowy do lepszego rozwoju.
Pojawia się pytanie – dlaczego blend, a dlaczego nawozy w jednej granuli? Nawozy w jednej granuli stosuje się po to, by efektywność ich pobrania i wykorzystania została zmaksymalizowana. Wykorzystywana jest tu synergia działania składników, co jest głównym argumentem za stosowaniem tej formy nawozu. W przypadku blendów rozważyć należy dwuetapowy koszt aplikacji, który szacowany jest na kwotę 30-50zł na hektar. Stosowanie nawozów z granuli jest coraz bardziej popularne, gdyż ich wykorzystanie jest dużo większe niż w przypadku nawozów stosowanych tradycyjnie powierzchniowo. Chodzi również o to, że w glebach mających tendencję do uwsteczniania czy zdegradowanych lokalizujemy nawóz w jednym miejscu, w którym dłużej jest w stanie być dostępny dla roślin. Należy jednak pamiętać, że przy niskiej i średniej zasobności gleby nawożenie strip-till nie zastąpi całkowicie nawożenia tradycyjnego. W takiej sytuacji należy odpowiednio połączyć rzutowy rozsiew nawozu z nawożeniem zlokalizowanym.
Dodatkowym atutem stosowania metody strip-till jest większa mobilizacja systemu korzeniowego do rozwoju i sięgania do głębszych warstw gleby. W systemiem tym bardzo ważny jest dobór nawozów – nie mogą one zawierać zbyt dużej ilości formy potasowej, gdyż może on powodować tzw. suszę fizjologiczną.