Gleba jest podstawowym warsztatem rolnika. By zajrzeć w jej głąb konieczne jest wykonanie odkrywki. Analizując przykładową odkrywkę pokażemy jakie są zalety tej gleby a jakie wady, z jakimi problemami możemy się borykać w czasie wegetacji? Odkrywki glebowe pozwalają również przyjrzeć się systemom korzeniowym roślin, stopniowi rozbudowy czy też prawidłowości jego budowy.
Na przykładzie pszenicy widzimy, że 70-80% systemu korzeniowego tego zboża mieści się na głębokości 20-25cm. Pozostała część masy korzeniowej sięga nawet 60-80cm wgłąb gleby. Uzależnione jest to oczywiście od warunków glebowych. Możemy zaobserwować, że mimo niedawnych dość obfitych opadów, gleba przesiąkła jedynie na głębokość 10-15cm. W takich warunkach system korzeniowy ma utrudniony rozwój, co skutkuje mniejszą skutecznością pobierania składników pokarmowych z gleby.
W przypadku rzepaku zaobserwować możemy palowy system korzeniowy. W glebach o prawidłowej strukturze system korzeniowy rzepaku może sięgać głębokości 120cm, korzenie boczne zaś nawet do 180cm i więcej.
Gleba, na której jesteśmy to gleba klasy IIIb. Poziom próchniczy sięga tutaj nawet 30-35cm. Jest to gleba żyzna, nadająca się zarówno do uprawy rzepaku jak i pszenicy. Widoczny jest jednak wyraźny problem ze strukturą gleby.
O żyzności gleby świadczy również jej odczyn, który ma wpływ na pobieranie składników pokarmowych i skuteczność nawożenia. Przy glebach kwaśnych (pH poniżej 5) rośliny mają problem z efektywnym pobieraniem składników pokarmowych. W tego typu glebach występuje glin, który uszkadza system korzeniowy roślin.
W obserwowanej odkrywce gleba ma odczyn lekko kwaśny. W przypadku uprawy rzepaku i pszenicy jest to poziom zdecydowanie daleki od idealnego. Aby poprawić strukturę i pH gleby można wykonać wapnowanie, które poprawia pojemność wodną gleby i rozluźnia ją. Dzięki podniesieniu pH gleby, wapnowanie sprzyja także rozwojowi życia w niej co zdecydowanie pozytywnie wpływa na procesy mineralizacji i jej żyzność.
Aby wspomóc przywrócenie życia biologicznego gleby warto zastosować nawóz MicroCalc. Jest to unikalne połączenie wapna, kwasów humusowych i bakterii z grupy Bacillus.