Jednym z ważniejszych zadań w okresie jesiennym jest zwalczanie chwastów. Na szczęście coraz większa ilość rolników wykonuje ten zabieg. Odpowiednio wykonane odchwaszczanie jesienne ułatwia roślinom przygotowanie się do zimowego spoczynku. Dlaczego zwalczanie chwastów jesienią jest takie ważne? Dlatego, że w jego wyniku likwidujemy konkurencję w dostępności do składników pokarmowych, wody, przestrzeni czy światła. Badania jednoznacznie wskazują, że plantacje na których chwasty pozostawiono aż do wiosny mają nawet do 30% mniej źdźbeł kłosonośnych. Dodatkowo pozostawione do wiosny chwasty są biologicznie silniejsze, a tym samym stanowią silniejszą konkurencję dla zbóż. Niemniej ważny jest fakt, że jesienią zdecydowanie łatwiej jest znaleźć odpowiednie okno pogodowe do poprawnego wykonania zabiegu.
Nasze badania i poletka pokazowe mają na celu znalezienie aspektów, którymi powinno się odznaczać bardzo dobre jesienne odchwaszczanie. Należą do nich:
– pełne bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej
– zwalczanie jak największej ilości gatunków chwastów
– długie działanie substancji czynnej i ochrona od zachwaszczenia wtórnego
– uniwersalność terminu aplikacji
– atrakcyjna cena.
Coraz częstszym problemem na plantacjach jest występowanie miotły zbożowej, która odporna jest na niektóre substancje czynne. Chwast ten występuje na ponad 90% upraw zbóż w kraju.
Mając na uwadze powyższe proponujemy kilka rozwiązań.
Pierwszą opcję stosujemy powschowodo, na trzeci lub czwarty liść. Za zwalczanie chwastów dwuliściennych odpowiada tutaj preparat Rassel 100 SC, natomiast za kontrolę jednoliściennych odpowiada Cevino 500 SC. Co ważne, Cevino zwalcza miotłę zbożową na każdym etapie jej rozwoju. Całość dopełnia Saper 500 SC, który zabezpiecza przed wtórnym zachwaszczeniem. Na tle innych opcji, rozwiązanie to zachowuje skuteczność nawet w późniejszych jesiennych zabiegach.
Kolejne rozwiązanie również rekomendujemy do stosowania powschodowego. Produktem bazowym jest tutaj GALMET 25 SG, który zwalcza chwasty dwuliścienne. Za zwalczanie chwastów jednoliściennych odpowiada chlorotoluron. Co istotne – ma on niskie wymagania temperaturowe. Cechą wyróżniającą tę opcję jest bardzo dobra skuteczność w zwalczaniu bodziszka drobnego.