Zabiegi insektycydowe powinniśmy zacząć już od jesieni. Presja szkodników w rzepaku z roku na rok rośnie. Czynniki, które spotęgowały tę kwestię to brak zapraw insektycydowych i ograniczony do nich dostęp, ale także wprowadzenie bardzo dużych uproszczeń w uprawie jak siew bezpośredni, siew bez orki, pozostawianie resztek pożniwnych, w których często rozwijają się szkodniki rzepaku, wprowadzanie roślin poplonowych, z których szkodniki migrują do rzepaku. Biorąc pod uwagę te czynniki powinniśmy nastawić się na wykonanie jesienią zabiegów insektycydowych, niezależnie od tego czy zaprawy insektycydowe były stosowane. Główne szkodniki, które występują w rzepaku jesienią to:
- śmietka kapuściana,
- pchełka rzepakowa,
- gnatarz rzepakowiec,
- mszyce,
- tantniś krzyżowiaczek.
Dwa pierwsze szkodniki możemy zwalczać za pomocą zaprawy insektycydowej. Pozostałe to odmiany późno nalatujące i wymagają zabiegów fungicydowych.
Jak skutecznie chronić rzepak?
Konieczne jest wykonywanie zabiegów nalistnych. Do tych zabiegów powinniśmy stosować substancje działające bardzo szybko, interwencyjnie, aby zwalczyć już obecne szkodniki w połączeniu z substancjami działającymi długotrwale, chroniącymi przed późniejszymi nalotami.
Preparat DELMETROS 100 SC zawierający delmetrynę wyróżnia się bardzo szybkim, ale krótkim działaniem. Dłuższym czasem działania charakteryzuje się preparat Los Ovados 200 SE zawierający acetamipryd.
Zwalczając szkodniki jesienią powinniśmy pamiętać o tym jaką formę najłatwiej będzie nam zwalczyć. Śmietkę najłatwiej kontrolować w postaci muchówki. Dużo trudniej zwalczyć larwy ogryzające korzenie. Z dorosłą postacią śmietki dobrze poradzi sobie rozwiązanie oparte o preparat Los Ovados 200 SE oraz DELMETROS 100 SC. Szkodliwość śmietki to obniżenie masy korzeniowej, mszyce, gnatarze oraz tentnisie obniżają masę liści. Tak osłabione rośliny są bardziej podatne na wchodzące później choroby grzybowe. Zapobieganie takiej sytuacji to kolejny powód dla którego warto sięgnąć po Los Ovados oraz DELMETROS.
Ochrona rzepaku ozimego na wiosnę.
Szkodników lubiących rzepak jest naprawdę dużo, należą tutaj między innymi:
- chowacz łodygowy,
- słodyszek rzepakowy,
- chowacz podobnik,
- pryszczarek kapustnik.
W skutecznym zwalczaniu szkodników wiosną mamy kilka opcji do wyboru. Wśród preparatów dłużej działających wyróżniamy Los Ovados 200 SE, APIS 200 SE, Aceptir 200 SE. Preparaty do bardzo szybkiego zwalczania szkodników to KORON 100 SC i DELMETROS 100 SC. W ofercie znajdziecie również zestaw składający się z DELMETROSA i Los Ovadosa. Ten zestaw zabezpiecza rzepak przed już obecnymi szkodnikami i tymi, które będą nalatywały w następnych kilku a nawet kilkunastu dniach po wykonaniu zabiegu.
Prawidłowa ochrona rzepaku umożliwia zebranie bardzo wysokiego plonu.