Nasz ekspert, pan Roma Nowak opowie o produkcji materiału siewnego w firmie Chemirol. Produkcja odbywa się w zakładzie w Nowym Stawie na Żuławach. Stosujemy nowoczesne maszyny do czyszczenia (firmy Damas), jak i do zaprawiania (firmy Rosen Grain) materiału siewnego zbóż. Dysponujemy kilkoma liniami, efekty ich pracy mogą Państwo zaobserwować na prezentowanych próbkach produktu końcowego. Jest to ten sam materiał, który znajdziecie w zakupionych u nas workach.
Prezentujemy trzy gatunki. Na początek próbka materiału siewnego jęczmienia odmiany KWS Morris. Jak mogą Państwo zauważyć, znajdujemy się w łanie tej właśnie odmiany. Nasza technologia zaprawiania składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest oczywiście zaprawa, która chroni ziarniaki i całe rośliny przed chorobami grzybowymi. Dodajemy również polimer, który poprawia parametry fizyczne nasion mniej pylą, nie niszczą się w opakowaniu, mają mniejszy współczynnik tarcia. Zastosowanie polimeru ma również wiele innych zalet. Wpływa też na wybarwienie materiału, ponieważ polimer zabarwia materiał siewny na lekko srebrzysty kolor. Trzecim elementem jest stymulator wzrostu, który ma przyspieszyć wstępny rozwój rośliny po kiełkowaniu.
Dla jęczmienia skład naszej mieszanki do zaprawiania to przede wszystkim zaprawa Farys 050 FS, do tego polimer Sepiret Silver oraz stymulator wzrostu Raiza Mix. Produkt zaprawiony w ten sposób otrzymujecie w workach, kupując ziarno odmiany KWS Morris.
Do zaprawiania materiału siewnego pszenicy RGT Specialist stosujemy podobną technologię, która różni się jedynie zaprawą. Do pszenicy wykorzystujemy najnowszy produkt w naszej firmie, czyli zaprawę Flutrix 050 FS. Dodatkowo polimer Sepiret Silver oraz stymulator wzrostu Raiza Mix.
Trzecim przykładowym materiałem jest pszenżyto odmiany Carmelo, znanej odmiany charakteryzującej się bardzo grubym ziarnem. Technologia zaprawiania jest również trzyelementowa zaprawa donasienna Madron 050 FS, polimer Sepiret Silver oraz stymulator wzrostu Raiza Mix.
Zastosowanie wymienionych wyżej preparatów nadaje materiałowi charakterystyczny wygląd, chroni przed patogenami, jak również pobudza rośliny do szybkiego wzrostu. Technologia Chemirolu zabezpiecza zarówno przed chorobami, jak i powoduje lepszy rozwój roślin poszczególnych odmian na polu.
Reasumując, w celu uzyskania rekordowych plonów należy stosować materiał siewny na wysokim poziomie. Istotna jest zarówno jakość odmian, jak i jakość materiału końcowego, który znajduje się w worku. Technologia firmy Chemirol to zapewnia.